Historia parafii w Palowicach

materiały źródłowe: mgr Sylwester Musiolik (Palowice - Droga do parafii)

Pamiątkowa kartka uroczystości poświęcenia kościoła w Palowicach - 1981 rok

Po prawie ćwierć wiecznej pracy duszpasterskiej w Palowicach, ks. Ludwik Pitas zdążył poznać bolączki swoich parafian. Należeli oni wtedy do parafii woszczyckiej, ale tak jak Zgoń chcieli uzyskać samodzielność.

W 1969r. wspomniany wcześniej ks. Ludwik Pitas zakupił dużą parcelę budowlaną o pow. 1,5 h na nazwisko Franciszka Strzody – palowickiego rolnika. Miała ona w przyszłości posłużyć pod budowę kościoła.

Jednak długo trzeba było czekać, aż do niedzieli 16 października 1977r. Wtedy to palowicki kronikarz Sylwester Musiolik, zanotował w Kronice Palowic te oto słowa: „niedziela ta będzie chyba początkową datą w historii przyszłego kościoła w Palowicach”. Powodem tegoż wpisu był list pasterski ordynariusza diecezji katowickiej ks. Bp Herberta Bednorza o konieczności przeniesienia drewnianego, zabytkowego i zarazem opuszczonego kościoła z Leszczyn do Palowic.

Mijały kolejne lata kiedy 30 marca 1980r. w Niedzielę Palmową, 20 dni po śmierci ks. L. Pitasa, przyszły proboszcz woszczycki ks. Stanisław Gruchała obwieścił: wydano urzędową zgodę na przeniesienie kościoła z Leszczyn do Palowic. Został więc zakończony, trwający 30 miesięcy, etap koncepcyjny.

W niedzielę, 18 maja 1980r. w 60 urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II została odprawiona pierwsza msza św., której przewodniczył ks. Stanisław Gruchała. Odtąd niedzielne nabożeństwa odprawiane były regularnie.

18 czerwca z Urzędu G. i M. w Leszczynach nadeszła odmowna decyzja lokalizacji kościoła na posiadanej parceli. W zamian zaproponowano dwie inne działki, ale mieszkańcy Palowic nie zgadzając się na takie rozwiązanie w odpowiedzi do Urzędu G. i M. przesyłali odwołania, owocujące kolejnymi odmowami.

Po pewnym czasie zaczęto wątpić w porozumienie z Urzędem i wówczas podczas spotkania z ks. Alfredem Szkróbką w mieszkaniu palowickiego kronikarza Sylwestra Musiolika, padła propozycja dotycząca zmiany lokalizacji na parcelę przy ul Woszczyckiej 17. Już wcześniej wzbudziła zainteresowanie inicjatora budowy palowickiej świątyni – ks. L. Pitasa, jednak właściciel pola Ignacy Grzegorzek, nie zgadzał się na sprzedaż swej roli nawet na tak szczytny cel.

Ks. Szkróbka udał się więc do córki I. Grzegorzka - Klary Gorzawskiej, spadkobierczyni majątku po ojcu. Ona bez żadnych przeszkód ofiarowała prawie całą parcelę na cele kościelne. Postanowiono ponownie wystąpić z propozycją nowej lokalizacji. Trzy miesiące po przybyciu ks. Szkróbki, 29 lipca 1980r., przywiózł on jak najbardziej pozytywną decyzję o nowej lokalizacji kościoła przy ul. Woszczyckiej 17.

14 września, w niedzielę, przy udziale setek wiernych miała miejsce pierwsza uroczystość, tj. poświęcenie nowo zbudowanego dębowego krzyża przez ks. Szkróbkę. Krzyż ten postawiono w miejscu, gdzie rok później doszło do rekonstrukcji leszczyńskiego zabytku. Następnego dnia wizytował tam ordynariusz diecezji ks. bp Herbert Bednorz. Była to jego pierwsza wizyta w późniejszej parafii Trójcy Przenajświętszej.

historia parafii akt erekcyjny rekonstrukcja zabytku uroczysty dzień poświęcenia podsumowanie