Akt erekcyjny

historia parafii w Palowicach

Pamiątkowa kartka uroczystości poświęcenia kościoła w Palowicach - 1981 rok

"Utartym zwyczajem przy wznoszeniu obiektów jest wmurowywanie Aktu Erekcyjnego", pisze w swojej książce "Palowice – Droga do parafii" miejscowy kronikarz Sylwester Musiolik. Inicjatorem powstania tego dokumentu był wyżej wymieniony S. Musiolik. Opracował on jego treść, którą zaakceptowano oraz sporządzono w formie historycznego dokumentu. Poświęcenia opisywanego aktu dokonano 14 czerwca 1981r., kiedy to palowiczanie obchodzili swój pierwszy w historii odpust Trójcy Przenajświętszej.

Puchar, w którym zamieszczono akt oraz inne pamiątki naszych czasów został wykonany przez Alfreda Buchtę. Ważył ponad 15 kg, był z mosiądzu, a jego zawartością nie jest jedynie akt erekcyjny, o którym wcześniej była mowa, ale te oto pamiątki wymienione poniżej, przekazane przez ks. A Szkróbkę oraz S. Musiolika:

• Srebrny medal z Watykanu
  • Plakietkę z tworzywa z podobizną Ojca Św. Jana Pawła II
  • Srebrną monetę 200-złotową
Puchar ten został wmurowany do fundamentów prezbiterium z prawej strony ołtarza, a napis, który został na nim wygrawerowany to data: 14 VI 1981 oraz nazwa miejscowości: Palowice.

historia parafii akt erekcyjny rekonstrukcja zabytku uroczysty dzień poświęcenia podsumowanie