ks. Bogdan Cofalik

Misjonarz Świętej Rodziny

ks. Bogdan Cofalik - Misjonarz Świętej Rodziny

Urodził się 17 lipca 1959 roku. Był ciężarowcem, zdobył kilka tytułów, wywalczył dobre miejsca na różnych zawodach. Początkowo trenował w "Górniku" Łaziska, później w "Kolejarzu" Gliwice. Występował na pomoście w kategoriach koguciej i piórkowej. W drugiej połowie lat 70. znalazł się w kadrze Śląska, zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Miał on podobno największy z całej czwórki talent (bracia: Andrzej, Hilary, Marian), porzucił jednak pomost i marzenia o światowych wyczynach na rzecz stanu duchownego i pracy misjonarskiej - wybrał seminarium duchowne, nie diecezjalne, ale zakon św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim nieopodal Konina.

Zakon nastawiony jest na pracę misyjną. Tam w 1987 roku jako pierwszy palowiczanin przyjął święcenia kapłańskie, a udzielił ich sufragan włocławski ks. bp Czesław Lewandowski. W Palowicach miały miejsce pierwsze w historii wsi prymicje! Po święceniach został wikarym w Szczytnej koło Kłodzka. Podanie na misje złożył jeszcze przed święceniami. Dwa lata później w październiku 1989 roku wyjechał na misje wśród Papuasów na Nową Gwineę. W miejscowościach w których prowadzi misje zakłada kluby kulturystyczne, sportowe, trenując papuaską młodzież. Dnia 30 grudnia 2008 roku został wyróżniony nagrodą Karolinka.

o parafii obiekty sakralne ośrodek im. ks. Franciszka Blachnickiego ks. Bogdan Cofalik ks. Piotr Siemianowski ks. Reinhard Schittko ks. Hubert Pasoń ks. Karol Płonka Siostra Maria Nikola Siostra Maria Kamiliana