ks. Karol Płonka

Urodziłem się 2 kwietnia 1984 roku w Żorach. Tam też spędziłem pierwszych pięć lat mojego życia. Po wybudowaniu domu przez moich rodziców całą rodziną wróciliśmy do Palowic, skąd wywodzi się moja mama. I tu rozpoczęło się moje dalsze "wzrastanie w łasce u Boga i u ludzi".

12 maja 1991 w palowickim kościele przystąpiłem do Wczesnej Komunii Świętej i zaraz po niej zostałem ministrantem. W tym samym roku rozpoczęła się moja edukacja w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, trwająca osiem lat do roku 1999. Następnie zostałem uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach. Tam w 2003 roku zdałem maturę i po egzaminach wstępnych zostałem przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach oraz na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Formacja w seminarium rozpoczęła się 13 września 2003 roku. Takich dat się nie zapomina! To był czas, który bardzo mocno przemienił moje życie! Po sześciu latach studiów i formacji 9 maja 2009 roku w katowickiej katedrze z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia otrzymałem święcenia kapłańskie. 10 maja 2009 w naszym palowickim kościele sprawowałem swoją pierwszą Mszę Świętą – prymicyjną. Moim hasłem prymicyjnym są słowa: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie!" (1 Tes 5,16-17)

W swojej dotychczasowej posłudze duszpasterzowałem w następujących miejscach:

• 14 II – 26 IV 2009 – parafia Bożego Ciała i św. Barbary – Rybnik Niewiadom (staż diakonacki)
  • 29 VIII 2009 – 30 VIII 2012 – parafia Bożego Narodzenia – Ruda Śląska Halemba
  • 31 VIII 2012 – 30 VIII 2013 – parafia św. Szczepana – Katowice Bogucice
  • 31 VIII 2013 do 31 VIII 2017 – parafia św. Michała Archanioła – Ruda Śląska Orzegów
  • 1 IX 2017 do nadal – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa - Rybnik Boguszowice

Wdzięczny Bogu za każdy dzień życia i za ludzi, których spotykam na swojej drodze, proszę o modlitwę i o niej też każdego czytającego te słowa zapewniam!