Ośrodek imienia Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Dom Parafialny

ks. Franciszek Blachnicki

Proboszcz w Palowicach, ks. Hubert Pasoń, od 1973 roku związany z Ruchem "Światło-Życie", 18 października 2011 roku, zwrócił się do ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia o ustanowienie Domu Parafialnego w Palowicach, Ośrodkiem imienia Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Metropolita Górnośląski, przychylił się do prośby księdza proboszcza, dnia 28.10.2011 roku. Idea powstania Ośrodka w Palowicach, które należą do dekanatu Orzesze, jest nawiązaniem do faktu z życiorysu ks. Franciszka, który mieszkał z rodzicami w Orzeszu, gdzie rozpoczął naukę w tamtejszej Szkole Podstawowej zanim wyprowadził się do Tarnowskich Gór. W ten sposób, pragnie się uhonorować ks. Franciszka, późniejszego założyciela Oazy i wprowadzać w życie poprzez Ośrodek Jego imienia, ideały, jakimi żył i które głosił Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki.

Powstanie Ośrodka, stało się możliwe, dzięki pomocy Moderatora Dzieci Maryi, ks. dra Jana Morcinka, który wyraził zainteresowanie przebudowy dotychczasowego Domu Parafialnego na Ośrodek Rekolekcyjny, gdzie będą się odbywały latem rekolekcje Dzieci Maryi. Aby to urzeczywistnić, parafia otrzymała pomoc materialną od Archidiecezji i księdza moderatora Dzieci Maryi. Pierwsze III turnusy rekolekcji Dzieci Maryi odbyły się latem 2011 roku.

Poświęcenie Ośrodka dokonał w imieniu ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, ks. Wikariusz Generalny dr Grzegorz Olszowski, dnia 15.12.2012 roku, w roku, kiedy przypadała 25 rocznica śmierci, ks. Franciszka Blachnickiego. Ośrodek pragnie dalej służyć latem na Rekolekcje Dzieci Maryi, ale w pozostałym okresie, zaprasza młodzież z Oazy, Domowy Kościół oraz inne wspólnoty. Aktualnie Ośrodek dysponuje wyposażoną kuchnią, 39 miejscami noclegowymi, salą na 80 osób wyposażoną w zastawę kuchenną, salą na zajęcia świetlicowe, salą do gry w tenisa stołowego i do gry w piłkarzyki.

Palowice, to niewielka miejscowość, położona jako polana w otaczającą ją lasach z wieloma stawami (Pojezierze Palowickie) i wieloma trasami ścieżek rowerowych. Ośrodkiem religijnym, jest zabytkowy drewniany kościół z XVII wieku. Przy kościele jest parking na ponad 70 samochodów.

Ośrodek zaprasza do korzystania przez grupy religijne i osoby prywatne.